Aktualizace 15.5.2017 : Vzhledem ke komplikovanému jednání o pronájmu pozemku a striktně zamítavému stanovisku ze strany starosty obce Vír, jsme se rozhodli upustit od projektu rekonstrukce objektu bývalé Kuželny. Věříme, že namísto nevzhledné dřevěné ruiny, která hyzdí jinak pohlednou část obce, vznikne v dohledné době jiný, architektonicky zajímavý objekt, který bude brzy sloužit veřejnosti.

Včera odpoledne jsme na jednání zastupitelstva obce Vír oficiálně představili projekt sportovního a turistického centra, které bychom rádi vybudovali na místě, kde dnes stojí zchátralá budova takzvané „Kuželny“. Přestože ze zásady nikdy nezveřejňujeme kompletní podnikatelský záměr dříve, než máme jistotu, že nám jej nikdo nezcizí nebo neokopíruje, tentokrát jsme se, vzhledem k okolnostem, rozhodli udělat výjimku. Vizuální podobu budovy jsme pustili do éteru již včera, ale jaké bude její faktické využití?

Test centrum sportovního vybavení

Hlavním záměrem projektu je vybudování unikátního testovacího centra outdoorového a sportovního vybavení, ve kterém budete mít šanci vyzkoušet to nejlepší, co v dané chvíli na trhu existuje. V první fázi se bude jednat zejména o MTB speciály, přičemž v případě poptávky chceme test centrum rozšiřovat o nabídku sjezdových a běžkařských lyží.

Půjčovna sportovního vybavení

Pro méně náročnou klientelu bude připravena široká nabídka sportovního vybavení na pronájem – kola, rafty, gumové kánoe, lezecký materiál a další. Pro všechny související aktivity je ve Víru takřka ideální terén, přičemž součástí projektu Údolí sportu je jeho další zvelebování a rozšiřování.

Informační turistické centrum

Velkou slabinou zdejšího regionu je komunikace v cizích jazycích a dostupnost některých informací všeobecně. Proto je nedílnou součástí projektu provozování informačního centra pro turisty, ve kterém získáte praktické informace v několika jazycích a hlavně během stálé a pravidelné pracovní doby. Samozřejmostí je také vydání tiskovin a map specializovaných na sport a turistický ruch v okolí.

Zázemí pro workshopy a setkávání sportovců

Součástí navrhované budovy jsou i 2 terasy a místnost určená pro organizaci společenských akcí, workshopů a setkávání sportovců. Objekt se nachází jen pár desítek metrů od obecní ubytovny.

Zázemí pro tenisové kurty

Jedna ze stěn navrhované budovy je koncipována jako tréninková tenisová stěna, přičemž v objektu je vyhrazen separovaný prostor pro tenisty, se skladem, toaletou a sprchovým koutem. Na tento prostor navazuje dalších 10 m2 skladových prostor, které jsme bezplatně nabídli obci Vír.

Osud projektu mají nyní v rukou zastupitelé obce, kteří budou 15.června hlasovat o dlouhodobém pronájmu pozemku. Pokud obec náš záměr schválí, samotnou realizaci bychom rádi stihli do března 2018. Od dubna 2018 by objekt nabízel 3 stálá pracovní místa pro primárně zdejší obyvatele, přičemž oficiální zahájení provozu předpokládáme od 1.května 2018. Držte nám palce 🙂

Fakta :

  • Předpokládané náklady : 6.000.000,-
  • Termín dokončení : jaro 2018
  • Předpokládané zahájení provozu : květen 2018
  • Počet pracovních míst : 3 – 5 osob
  • Investor : eNet Investments s.r.o.
  • Provozovatel : Údolí Svratky a.s.
  • Autor architektonické studie : Ing. Lukáš Větrovec